RETKOWO - JEDYNE TAKIE MIEJSCE Zapraszamy, bo zamiast lekarstw zdrową żywność mamy

AKTUALNOŚCI


Archiwum

Nie tylko rolnictwo

01-03-2015
Dorota Metera, Dariusz Szweda oraz Tomasz Sakowski z Zielonego Instytutu przedstawili „Wszystkie barwy Wspólnej Polityki Rolnej” podczas seminarium, które odbyło się w poniedziałek, 23 lutego w Retkowie.

Fundacja Zielony Instytut to ośrodek badania, propagowania i rozwijania zielonej myśli społecznej i politycznej. Promuje dorobek ruchu Zielonych w Europie i na świecie. Z Fundacją związani są m.in. Ryszard Kalisz, Robert Biedroń, czy Andrzej Potocki. Przedstawiciele Zielonego Instytutu, tak jak obecna w poniedziałek w Retkowie Dorota Metera są obecni w gremiach monitorujących Wspólną Polityką Rolną w zakresie rolnictwa ekologicznego oraz pakietu zazielenienia z „poziomu Brukseli”, jak poprzez bliski i stały kontakt z ministerstwem rolnictwa – Warszawy. 

Podczas seminarium nie tylko zaprezentowano i skomentowano aktualny stan legislacji prawa pod względem rozporządzeń, a zasadniczo ich braku, dotyczących WPR. Próbowano także poszukać odpowiedzi na nurtujące rolników, nie tylko tych ekologicznych, pytana dotyczące nowego WPR np. programy rolnośrodowiskowe.  

Dariusz Szweda, konsultant m.in.: Banku Światowego w swoim wystąpieniu podkreślił także inny aspekt. Chodzi o przyjętą przez sejm w ubiegły piątek ustawę o OZE. Daje ona możliwość budowy instalacji tzw. prosumenckich związanych z produkcją i sprzedaż energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Opisując kulisy powstania ustawy i jej uchwalenia podkreślił fakt, iż OZE przełamuje monopol spółek energetycznych. Zaznaczył, iż w jego opinii pod proobywatelską ustawą firmowaną przez „zielonych”, także tych z PSL-u w miniony piątek opowiedział się cały sejm, włącznie z Ludowcami. – Przeciwnikiem tej ustawy była Platforma, która nazwy się „Obywatelska” – zaznaczył Szweda. Podkreślił także, iż niektórzy ludzie związani z PO aktywnie działają na rzecz spółek energetycznych, które to świadomie wprowadzały w błąd społeczeństwo jeśli chodzi o zasady działania ustawy o OZE.

Dodajmy, iż za OZE bardzo mocno opowiadała się Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. 

Tomasz Sakowski zaprezentował efekty wizyty na targach żywności ekologicznej BioFach 2015 w Norymberdze. Zaprezentował także potencjalne możliwości współpracy rolników ekologicznych z przetwórniami z Niemiec. 

Prezentując polskie działania, realizowane pod tytułem: „Wszystkie barwy Wspólnej Polityki Rolnej – wieś dla miasta, miasto dla wsi” mające na celu promocję wiedzy na temat zreformowanej WPR Dorota Metera publicznie podziękowała rolniczce ekologicznej z Retkowa, Danucie Pilarskiej, prezes ZZRE św. Franciszka z Asyżu, współorganizatorce spotkania, za jej zaangażowanie na rzecz rolników, nie tylko tych ekologicznych. Przypomniała, iż m. in.: to właśnie interwencja Pilarskiej u ministra rolnictwa Marka Sawickiego m.in. spowodowała zmianę wyjątkowo niekorzystnego w pierwszej wersji systemu degresywności dopłat. – I choć nie do końca pewnie się on wszystkim podoba, to uważam, iż więcej niż to co w tej chwili zostało zrobione w tym względzie nie było możliwe osiągnąć – powiedziała.
GR Powiat 10/2015

Desing by PP